TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Andrzej Falkowicz - Michał Żebrowski

Profesor Andrzej  Falkowicz Data publikacji: 2015-09-29

Dyrektor szpitala i wybitny chirurg. Brat Adama Krajewskiego. Niedawno miał poważne problemy ze zdrowiem i przeszedł przeszczep nerki.

Wybitny specjalista, jest doskonałym chirurgiem, ale też karierowiczem. Zależy mu na sławie oraz pieniądzach i dlatego w przeszłości prowadził nielegalne badania. Nie znosi, gdy podwładni mu się sprzeciwiają, ale potrafi być też czarujący – zwłaszcza, gdy na czymś mu bardzo zależy...

Pierwszą żoną profesora była Wanda Falkowicz, z którą ożenił się dla kariery i przyjął jej nazwisko (wcześniej nazywał się Baran). Drugą została z kolei laborantka Kinga – która poznała jego tajemnice i zagroziła, że opowie o wszystkim policji. Dzięki małżeństwu profesor zapewnił sobie jej milczenie, ale ich związek też nie przetrwał.

W Leśnej Górze Falkowicz od początku miał więcej wrogów niż przyjaciół - na czele z Niną, z którą dawniej łączył go romans. Tuż po objęciu posady ordynatora - którą stracił już po kilku miesiącach - zwolnił też siostrę Bożenę. Gdy przed szpitalem zjawił się szaleniec z bronią, Falkowicz okazał się jednak bohaterem i ratując życie Hany został postrzelony w serce, przez co do dzisiaj ma problemy ze zdrowiem.

Jednocześnie z pracą w szpitalu profesor zarządzał prywatną kliniką, w której zoperował śmiertelnie chorą Ludmiłę. Przez kilka miesięcy lekarz okłamywał dziewczynę mówiąc, że już jest zdrowa. Później okazało się jednak, że wcale jej nie pomógł - a Przemek do dziś nienawidzi go i obarcza winą za śmierć ukochanej.

W klinice profesor prowadził też nielegalne badania nad lekiem dla chorych na SM i miażdżycę (który nadal podaje matce Wiktorii – ratując ją tym przed utratą pamięci, ale też ryzykując, że trafi przez to do więzienia). I w końcu odsprzedał prawa do nowej cząsteczki koncernowi ze Szwajcarii - zatajając fakt, że prawdziwym autorem leku jest jego dawny współpracownik Leszek Wawrzyniak. Gdy chemik poznał prawdę, zaczął go szantażować. Konfrontacja obu mężczyzn zakończyła się dramatem: dawni przyjaciele wdali się w bójkę i spowodowali eksplozję w laboratorium Leszka. A Falkowicz, po kontakcie z niebezpiecznymi chemikaliami, był bliski śmierci i w końcu przeszedł przeszczep nerki – którą oddał mu jego brat Adam.

Przez wiele lat profesor ukrywał przed Adamem Krajewskim fakt, że są braćmi - na prośbę rodziny, która zaadoptowała chłopca po śmierci ich rodziców - i prawdę wyznał dopiero, gdy młody lekarz trafił przez niego do aresztu (niesłusznie oskarżony o atak na Leszka Wawrzyniaka). Przed laty Falkowicz miał także romans z jedną ze swoich studentek – Katarzyną Smudą – która niedawno powróciła do jego życia twierdząc, że jest ojcem jej córki: Matyldy. Gdy Katarzyna miała wypadek samochodowy i zapadła na kilka miesięcy w śpiączkę, Falkowicz opiekował się Matyldą jak prawdziwy ojciec – choć zrobił badania DNA i wie, że nie są spokrewnieni. A później – gdy ranna wróciła do zdrowia – chciał nadal się z dziewczynką kontaktować. Doprowadziło to jednak do jego ostrego konfliktu z Kasią, a o przyszłości Matyldy zdecydował w końcu sędzia.

REKLAMA